Z erasmusowego pamiętnika nauczyciela...

W czasie tegorocznych wakacji w ramach europejskiego programu Erasmus Plus wyjechałyśmy do Wielkiej Brytanii w celu doskonalenia sprawności językowej oraz poznawania różnych metod nauczania języka obcego. Nasze kursy Better English for Teachers oraz Teaching English to Young Learners trwały od 16 do 28 lipca 2017r. i odbywały się w Exeter w hrabstwie Devon.

W połowie lipca wylądowałyśmy w Londynie. Pierwszy dzień postanowiłyśmy przeznaczyć na zwiedzanie angielskiej stolicy. Przemieszczając się metrem, kolejką naziemną lub wodną taksówka po Tamizie udało nam się zobaczyć najważniejsze zabytki tego ogromnego miasta. Wraz z tysiącami innych turystów byłyśmy pod Pałacem Buckingham, London Bridge, Tower Bridge i Big Benem. Nie ominęłyśmy nawet najbardziej znanego Domu Towarowego Harrodsa. Po intensywnie spędzonym dniu, tuż przed północą, dotarłyśmy do Exeter, miasta uniwersyteckiego położonego w południowo-zachodniej Anglii.

Nasze kursy trwały 2 tygodnie i odbywały się w szkole International Project Centre. Nauczycieli z Hiszpanii, Niemiec, Czech, Bułgarii, Węgier, Włoch, Francji, Stanów Zjednoczonych i oczywiście Polski, podzielono na kilka 12 - osobowych grup, w zależności od poziomu znajomości j. angielskiego i wybranego kursu. Podczas zajęć, oprócz doskonalenia j. angielskiego, poznawaliśmy także kulturę i mentalność Brytyjczyków. Rozmawialiśmy o naszych systemach edukacji, wymienialiśmy europejskie doświadczenia,
a na zakończenie każdy uczestnik zaprezentował wybrane przez siebie zagadnienie w języku angielskim. Nauczyciele byli bardzo mili i cierpliwie tłumaczyli wszystkie zawiłości języka Szekspira.

Integralną częścią kursu były wycieczki organizowane przez szkołę. Zwiedziliśmy m.in. miasto Exeter, liczące ok. 2000 lat z romańsko - gotycką katedrą oraz tajemniczy Park Narodowy w Dartmoor. Zobaczyliśmy południową Kornwalię z wioską Tintagel nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Znajdują się tam ruiny legendarnego zamku, w którym podobno urodził się król Artur. Natomiast w pięknym mieście Bath urzekły nas starożytne, pięknie zachowane łaźnie rzymskie. Znaleźliśmy też czas na popołudniową wizytę w mieście Exmouth gdzie spacerowałyśmy plażą, aby zobaczyć niesamowite klify.

Szkolenie w Exeter było niezwykle udane. Dostarczyło nam wielu miłych wrażeń i pomysłów do wykorzystania w pracy szkolnej. Nawiązałyśmy znajomości z europejskimi nauczycielami, które mamy nadzieję w przyszłości rozwijać. Realizując nasz projekt „Better English, Better Outlook” zamierzamy w roku 2017/2018 przybliżyć uczniom wiedzę na temat Wielkiej Brytanii, a w szczególności zachęcić do poznania bohaterów legend angielskich, a dzięki temu rozwijać ich kompetencje czytelnicze oraz językowe.

Beneficjentki programu Erasmus Plus ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Konarzewie

Ewa Figas

Lidia Nawrocka