Z erasmusowego pamiętnika nauczyciela...

 W czasie tegorocznych wakacji w ramach europejskiego programu Erasmus Plus wyjechałyśmy do Wielkiej Brytanii w celu doskonalenia sprawności językowej oraz poznawania różnych metod nauczania języka obcego. Nasze kursy Better English for Teachers oraz Teaching English to Young Learners trwały od 16 do 28 lipca 2017r. i odbywały się w Exeter w hrabstwie Devon.

 

W połowie lipca wylądowałyśmy w Londynie. Pierwszy dzień postanowiłyśmy przeznaczyć na zwiedzanie angielskiej stolicy. Przemieszczając się metrem, kolejką naziemną lub wodną taksówka po Tamizie udało nam się zobaczyć najważniejsze zabytki tego ogromnego miasta. Wraz z tysiącami innych turystów byłyśmy pod Pałacem Buckingham, London Bridge, Tower Bridge i Big Benem. Nie ominęłyśmy nawet najbardziej znanego Domu Towarowego Harrodsa. Po intensywnie spędzonym dniu, tuż przed północą, dotarłyśmy do Exeter, miasta uniwersyteckiego położonego w południowo-zachodniej Anglii.

Nasze kursy trwały 2 tygodnie i odbywały się w szkole International Project Centre. Nauczycieli z Hiszpanii, Niemiec, Czech, Bułgarii, Węgier, Włoch, Francji, Stanów Zjednoczonych i oczywiście Polski, podzielono na kilka 12 - osobowych grup, w zależności od poziomu znajomości j. angielskiego i wybranego kursu. Podczas zajęć, oprócz doskonalenia j. angielskiego, poznawaliśmy także kulturę i mentalność Brytyjczyków. Rozmawialiśmy o naszych systemach edukacji, wymienialiśmy europejskie doświadczenia,
a na zakończenie każdy uczestnik zaprezentował wybrane przez siebie zagadnienie w języku angielskim. Nauczyciele byli bardzo mili i cierpliwie tłumaczyli wszystkie zawiłości języka Szekspira.

Integralną częścią kursu były wycieczki organizowane przez szkołę. Zwiedziliśmy m.in. miasto Exeter, liczące ok. 2000 lat z romańsko - gotycką katedrą oraz tajemniczy Park Narodowy w Dartmoor. Zobaczyliśmy południową Kornwalię z wioską Tintagel nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Znajdują się tam ruiny legendarnego zamku, w którym podobno urodził się król Artur. Natomiast w pięknym mieście Bath urzekły nas starożytne, pięknie zachowane łaźnie rzymskie. Znaleźliśmy też czas na popołudniową wizytę w mieście Exmouth gdzie spacerowałyśmy plażą, aby zobaczyć niesamowite klify.

Nieodzownym elementem naszego pobytu było poznawanie kuchni angielskiej. Współcześnie jest ona wielokulturowa, ale tradycyjną potrawą jest fish and chips. Nam najbardziej smakowały typowy brytyjski podwieczorek - „cream tea” tj. mocna aromatyczna herbata podawana z mlekiem oraz ciasteczka (scones) z bitą śmietanką i z różnymi dżemami. Polecamy!

Szkolenie w Exeter było niezwykle udane. Dostarczyło nam wielu miłych wrażeń i pomysłów do wykorzystania w pracy szkolnej. Nawiązałyśmy znajomości z europejskimi nauczycielami, które mamy nadzieję w przyszłości rozwijać. Realizując nasz projekt „Better English, Better Outlook” zamierzamy w roku 2017/2018 przybliżyć uczniom wiedzę na temat Wielkiej Brytanii, a w szczególności zachęcić do poznania bohaterów legend angielskich, a dzięki temu rozwijać ich kompetencje czytelnicze oraz językowe.

 

Beneficjentki programu Erasmus Plus ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Konarzewie

Ewa Figas

Lidia Nawrocka

Małgorzata Maik-Ślisińska

 

Additional information

Wykonanie: smart-NT