Projekt wymiany partnerskiej

W dniach od 29 marca do 2 kwietnia 2017 gościliśmy w naszej gminie nauczycieli i uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Dallgow-Doeberitz. Przyjechali oni do Polski, aby razem z dziećmi z Konarzewa i Więckowic poznawać przyrodnicze walory Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. W trzydniowym, wspólnym wyjeździe do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie wzięło udział łącznie 43 dzieci oraz 5 nauczycieli. Co robiliśmy razem?

- zwiedziliśmy opactwo w Lądzie, muzeum w Pyzdrach, pałac i park w Ciążeniu,  a w weekend, razem z rodzinami, u których dzieci spały, poznańskie atrakcje - Stary Rynek i muzea,

- przeszliśmy ścieżkę przyrodniczą, na której pracownicy Parku pokazywali i opowiadali nam o okazach fauny i flory występujących na tamtejszych terenach,

- wykonaliśmy prace z gliny, ceramiki i wikliny, pod opieką prawdziwych mistrzów plecionkarstwa i garncarstwa,

- ozdobiliśmy wielkanocne, drewniane zajączki, wykorzystując elementy techniki dekupażu,

- integrowaliśmy się w czasie zabaw i gier przygotowanych przez dzieci i nauczycieli,

- ćwiczyliśmy porozumiewanie się w języku angielskim,

- planowaliśmy naszą przyszłoroczną wyprawę do Niemiec.

Udział w projekcie był bezpłatny dla wszystkich uczestników dzięki wsparciu otrzymanemu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz z Gminy Dopiewo.

Dziękuję wszystkim Rodzinom goszczącym u siebie dzieci oraz moim koleżankom za pomoc w organizacji projektu.

Małgorzata Maik-Ślisińska

W projekcie w tym roku uczestniczyli:

Felix Koch, Stefano Pepe Giehl, Wojciech Kaźmierczak, Jakub Kaźmierczak, Laura-Jade Rots, Anna-Lena Kindinger, Antonina Ingarowicz, Małgorzata Ingarowicz, Greta Stiller, Christopher Petschnig, Małgosia Pacholska, Kacper Pacholski, Nina Raab, Ola Hausa, Leandro Wiets, Mateusz Karmowski, Julia Hermant, Pola Wojtasz, Michalina Wojtasz, Michael Kuttner, Michał Kaus, Simon Teres, Paweł Urbaniak, Julius Pulverriter, Olek Skorczyk, Nikas Maier, Wojtek Płotkowiak, Julian Koch, Michał Bartczak, Linus Wettach, Szymon Nowak, Nick Ritter, Damian Włóka, Zuzanna Grzybowska, Alicja Ślisińska, Nadia Wollnik, Maria Miś, Nela tom Worden, Ola Gajewska, Madlin Krodel, Martyna Nowak, Fabienne Stangenberg, Antonina Michalak, Urszula Perz, Barbara Tomkowiak, Sylvia Goerz, Karsta Chaplar.

WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Konarzewie prowadzi wymianę uczniowską ze Szkołą Podstawową w Dallgow-Doeberitz od 2008 roku.

Co roku uczniowie spotykają się bądź w Niemczech, bądź w Polsce i wspólnie realizują różne działania projektowe – teatralne, przyrodnicze oraz językowe.

W każdym z 9 spotkań uczestniczyło około 20 dzieci z Polski i tyle samo z Niemiec – a zatem łącznie 180 naszych uczniów skorzystało już ze współpracy z gminą Dallgow-Doebertiz.

Sukcesem jest otrzymanie dofinansowania z Polsko-Niemieckiej Fundacji Współpracy Młodzieży na nasz wyjazd i pobyt w Niemczech  w roku 2016.