Wieczór wspomnień

Wieczór wspomnień z okresu II wojny światowej w Szkole w Konarzewie

4 czerwca 2014 r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Konarzewie w ramach projektu  „Wspólna [Hi]storia Pamięć i Przyszłość”  przy kawie i świecach, odbyło się spotkanie z mieszkańcami Konarzewa, którzy byli naocznymi świadkami wydarzeń  z czasów II wojny światowej.

W spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Dopiewo Pani Zofia Dobrowolska, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. Starsi ludzie nie kryli radości, że młode pokolenie pamięta o nich i z chęcią dzielili się wspomnieniami z tego tragicznego dla Polski okresu.  Każdy, kto przeżył wojnę, na trwale ma odciśnięte piętno tamtych dni. Nie obyło się bez łez. Ludzie opowiadali o strachu, o cierpieniu i tragediach, których doświadczali. Więcej szczęścia mieli ci, którzy zostali wywiezieni na roboty do Niemiec. Tam trafiali na uczciwych Niemców.                                                        

Podczas spotkania ludzie wysłuchali prelekcji wygłoszonej przez dr Jolantę Kmieć, historyka judaizmu i prezesa Stowarzyszenia Kulturalno-Naukowego Sztetl na temat ,,Jak  o holocauście naucza się w Izraelu, Holandii i Niemczech” oraz na temat wydarzeń mających miejsce podczas II Wojny Światowej – ,,Eksterminacja Żydów i Polaków w obozie w Chełmnie nad Nerem, połączonej z prezentacją zdjęć. Pani Wójt odświeżyła pamięć o zdarzeniach masowej zbrodni przeciwko ludzkości w lasach palędzkich.                                          

 Spotkanie zakończyło się śpiewem piosenek wojskowych, które były śpiewane przez żołnierzy podczas  II wojny światowej oraz wszyscy  obejrzeli wystawę o tradycjach żydowskich.

Additional information

Wykonanie: smart-NT