Pocztówka z Poznania

Klasy pierwsze i klasa druga były niedawno na wycieczce w Poznaniu. Oto ich wspomnienia z wyjazdu...

Po krótkim spacerze po Starym Rynku odwiedziliśmy Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza.Poznaliśmy ciekawostki z życia naszego patrona. Między innymi dowiedzieliśmy się, że Sienkiewicz pomysły do niektórych książek czerpał ze swoich licznych podróży po świecie. W Stanach Zjednoczonych spotkał się z Siuksami, co później znalazło swoje odzwierciedlenie w opowiadaniach pt. „Orso” i „Sachem”. Uczniowie na warsztatach wykonali kolorowe także pióropusze.

Następnie udaliśmy się do „Rogalowego Muzeum” gdzie poznaliśmy legendy o hejnale i koziołkach poznańskich. Później wykonaliśmy metodą piaskowania piękne pocztówki z Poznania. Poznaliśmy tez kilka słów z gwary poznańskiej. Czy wiecie co znaczą słowa: kejter, tytka, ryczka, siksa, bejmy? Jeżeli nie, spytajcie rodziców lub dziadków. Gdy wybiła godzina dwunasta, z okien kamienicy oglądaliśmy poznańskie koziołki. Takiego widoku można nam pozazdrościć. Poznański ratusz  jest naprawdę przepiękny. Zachęcamy do wizyty w stolicy naszego województwa!

 

                                                                       Uczniowie kl.1a i 1b z wychowawczyniami.

 

Additional information

Wykonanie: smart-NT