Piątek, 19 kwietnia 2024 |

Innowacyjne siedzenia

Uczniowie klas Ia i IIb mają do dyspozycji sale bez krzeseł. Dla dzieci to przede wszystkim atrakcja, ale z badań wynika, że dla kręgosłupa piłki są korzystniejsze niż krzesła. Siedzenie na piłce zmusza mięśnie do pracy w ergonomiczny sposób. Specjaliści wymieniają mnóstwo zalet aktywnego siedzenia, np. stabilizację miednicy i w naturalny sposób odciążenie kręgosłupa oraz stawów skokowych i kolanowych. Piłka reaguje na każdy ruch ciała, przez cały czas angażuje do pracy mięśnie, które odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej postawy. Ponadto dopasowuje się do ciała w sposób naturalny i daje komfort fizyczny. Oprócz niepodważalnych korzyści dla kręgosłupa, uczenie się „w ruchu” sprzyja także integracji sensorycznej (podświadomemu współdziałaniu zmysłów).

Jak podkreślają wychowawczynie klas, gdzie wprowadzono innowacyjne rozwiązanie siedzenia dynamicznego, dzieci mają w sali do dyspozycji także krzesełka. To uczniowie decydują, na czym chcą siedzieć. Warto zauważyć, że najczęściej dzieci wybierają piłki, których zalety dostrzegają nauczyciele – dzieci nadmiar energii pożytkują siedząc aktywnie podczas zajęć.

Anna Hrehorecka, Kamila Kurasz