Sobota, 20 kwietnia 2024 |

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Otaczający świat jest taki, jakim potrafimy go opisać. Niewątpliwie najczęściej używamy do tego języka ojczystego. 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W naszej szkole również postanowiliśmy uczcić nasz  język polski. Klasy młodsze wzięły udział w rozgrywkach sportowo-językowych. Zespoły składały się z uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. Podczas zawodów uczniowie powędrowali w góry, gdzie musieli wykazać się znajomością pisowni wyrazów z ó, u. W trakcie innej konkurencji zawodnicy przypomnieli sobie legendy polskie. Na swojej trasie spotkali smoka wawelskiego, którego musieli nakarmić i Bazyliszka, któremu pokazali lustro. Na końcu tej trasy zatrzymali się nad morzem, gdzie każdy miał okazje przypomnieć sobie lub poznać wyrazy z rz i ż. Wiele frajdy sprawiło uczniom poszukiwanie wyrazów z ą, ę. Konkurencje wymagały refleksu, sprytu, logicznego myślenia, znajomości zasad ortograficznych. Zawody te dostarczyły wszystkim dużo emocji i dumy z bogactwa naszego języka.

Natomiast uczniowie klas starszych mogli brać udział w Tygodniu Języka Ojczystego poprzez rozwiązywanie zadań.  Codziennie otrzymywali wyzwanie mające zachęcić ich do zgłębiania tajników polszczyzny. Pośród wszystkich osób przesyłających swoje odpowiedzi wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali nagrody oraz niepowtarzalny tytuł “Znawcy Języka Ojczystego”

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie upominków dla uczniów biorących udział w naszym projekcie.

Zdjęcie przedstawia grupę dzieci oczekujących na wydarzenie.

Zdjęcie przedstawia dziewczynkę rozwiązującą zadanie.

Zdjęcie przedstawia dzieci biegnące po torze przeszkód.