Sobota, 20 kwietnia 2024 |

Śniadanie Wielkich Mistrzów

Dnia 28.03.2019r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Konarzewie w Sali nr.7 obyło się „Śniadanie Wielkich Mistrzów”. Wzięła w nim udział klasa 8, pani Lidia Nawrocka oraz przez  kilka minut towarzyszyła nam klasa 3 wraz z panią Ireną Jóźwiak.

W tym czasie uczniowie klasy 8 prezentowali przygotowane przez siebie materiały dotyczące autorów naszych lektur. Spotkanie to miało na celu przypomnienie oraz utrwalenie wiadomości na temat przeczytanych dotychczas książek oraz ich twórców.

Na początku wszyscy uczniowie oraz pani Lidia zgromadzili się w klasie. Przygotowanie rozpoczęły się od ustawienia stolików tak, abyśmy wszyscy wspólnie usiedli przy jednym, wielkim stole. Następnie zagościło „zdrowe jedzenie”. Po chwili do sali weszła klasa 3 oraz pani Irena. Usiedli wraz z nami i rozpoczęły się prezentacje. Każdy mówca miał określonego innego autora. Pojawili się mn. tacy pisarze jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Jan Kochanowski, Henryk Sienkiewicz, czy Antoine de Saint-Exupery. Prezentacje wszystkich uczestników były bardzo ciekawe, jednak nasi mali goście musieli wracać na zajęcia. W czasie każdego wystąpienia uczniowie mogli dowiedzieć się różnych rzeczy na temat autorów lektur, ich życiu, a także twórczości. Mogli również rozkoszować się pysznymi przekąskami.

Śniadanie to trwało 3 godziny lekcyjne, a na przerwach wychodziliśmy na dwór aby się dotlenić. Wystrój klasy oraz stroje uczniów były zwyczajne i codzienne, z wyjątkiem Roksany Leśniczak oraz Antoniny Michalak. Roksana, aby urozmaicić swoją prezentację przebrała się za autorkę wielu limeryków oraz wierszy, którą prezentowała –  Wisławę Szymborską. Antonina natomiast swoim strojem nawiązywała do życiorysu przedstawianego przez nią pisarza – Antoine de Saint- Exupery’ego. Na koniec, gdy zakończyły się już prezentacje ułożyliśmy stoliki tak, aby wróciły do normy. Reszta lekcji odbyła się w porządku dziennym.

Bardzo podobała mi się taka forma powtórki oraz spędzenia wspólnie czasu. Mam nadzieje, że wkrótce się to powtórzy.  Moim zdanie w ten sposób bardzo miło rozpoczęliśmy dzień oraz utrwaliliśmy sobie zdobyte dotychczas wiadomości.

Zosia N.

28. marca 2019 roku uczestniczyłam w lekcji pt.: „Śniadanie Wielkich Mistrzów”. Podczas spotkania mieliśmy możliwość posłuchania prezentacji uczestników. Każda osoba przedstawiała wybranego autora naszych lektur. W trakcie opowiadania miałam możliwość dowiedzenia się wielu ciekawostek na temat życiorysu, sukcesów i dzieł znanych autorów. Najbardziej podobała mi się prezentacja Roksany, ponieważ świetnie się przygotowała. Jej bohaterką była Wisława Szymborska, a koleżanka nawet ubrała się podobne do niej. Zapamiętałam, że m.in. W. Szymborska była uzależniona od papierosów i pomimo, że wiedziała, że to niezdrowe i nie potrafiła pokonać swojego nałogu.

Moja postać, którą opisywałam to Eric Emmanuel-Schmitt. Jest to autor książki pt.: „Oskar i Pani Róża”. To bardzo wzruszająca opowieść o chorym na białaczkę chłopcu i przyjaźni z panią Różą. Eric mieszka aktualnie w Brukseli i jest znany głównie ze sztuki teatralnej.  Pisze wspaniałe scenariusze, które są wystawiane w ponad 40 krajach, a jego książki są tłumaczone na około 35 języków.

Dzięki temu spotkaniu mogłam poukładać i pogłębić informacje na temat autorów lektur z klasy VII i VIII. Ta wiedza bardzo mi się przyda na końcowym egzaminie, jak i również w nowej szkole. Jest to bardzo ważne, żeby je pamiętać, ponieważ uczą nas, jak żyć lepiej i z jakimi trudnościami będziemy się zmierzać w przyszłości.

Aleksandra G.