Niedziela, 06 października 2024 |
sekretariat@szkolakonarzewo.pl tel. +48 61 814 83 42

Projekt wymiany partnerskiej

Logo PNWM

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Konarzewie prowadzi wymianę uczniowską ze Szkołą Podstawową w Dallgow-Doeberitz od 2008 roku. Co roku uczniowie spotykają się bądź w Niemczech, bądź w Polsce i wspólnie realizują różne działania projektowe – teatralne, przyrodnicze oraz językowe.

W każdym z 9 spotkań uczestniczyło około 20 dzieci z Polski i tyle samo z Niemiec – a zatem łącznie 180 naszych uczniów skorzystało już ze współpracy z gminą Dallgow-Doebertiz.

Sukcesem jest otrzymanie dofinansowania z Polsko-Niemieckiej Fundacji Współpracy Młodzieży na nasz wyjazd i pobyt w Niemczech  w roku 2016.

ROK SZKOLNY 2018/2019

W dniach 22-26 maja 2019r. grupa 45 osób ze szkół w Dallgow, Konarzewie, Więckowiach oraz Niepruszewie realizowała działania projektowe w ramach programu wymiany uczniowskiej, korzystając ze wsparcia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Przygodę rozpoczęliśmy od wspólnego wyjazdu do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie koło Sierakowa. Czas w Chalinie był wypełniony aktywnościami – przeszliśmy ścieżkę edukacyjną „Jary koło Chalina”, odwiedziliśmy Zamek Opalińskich i Stadninę Ogierów w Sierakowie, uczestniczyliśmy w zajęciach kultywujących dawne zawody w miejscowości Mniszki, obserwowaliśmy nocne niebo i przelot stacji kosmicznej na nim, wykonaliśmy filcowe zwierzątka, a także posługiwaliśmy się mapą w czasie gry terenowej. W czasie wszystkich tych aktywności próbowaliśmy się porozumiewać po angielsku, polsku, niemiecku, a także w języku migowym.

Po powrocie z Chalina spotkaliśmy się na festynie sołecko-szkolnym, na którym nasza grupa wystąpiła, wspólnie śpiewając piosenkę „Baby Shark”.

Wszystkie działania w ramach projektu wymiany partnerskiej były dofinansowane przez Gminę Dopiewo oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Zdjęcia tutaj.

Małgorzata Maik-Ślisińska

ROK SZKOLNY 2017/2018

W dniach 14-18.03.2018 grupa dzieci ze szkół w Konarzewie i Więckowicach przebywała w Niemczech realizując projekt wymiany uczniowskiej razem z koleżankami i kolegami ze szkoły podstawowej w zaprzyjaźnionej z gminą Dopiewo miejscowości Dallgow-Doeberitz.

Czterdzieścioro czworo uczestników projektu spędziło trzy dni w Eberswalde, w ośrodku edukacji przyrodniczej, a kolejne dwa w domach swoich niemieckich gospodarzy. Działania, które wspólnie wykonano, obejmowały między innymi nocną wizytę w lesie, gry integrujące, ognisko oraz prace plastyczne związane z przyrodą i wiosną. Dzieci uczyły się nawzajem słów w swoich językach, ćwiczyły porozumiewanie się w języku angielskim i prezentowały różne pomysły na spędzanie wolnego czasu. Największą atrakcją wyjazdu była wizyta w zoo w Eberswalde.

Warto dodać, że tegoroczne spotkanie było już naszym dziesiątym i mamy nadzieję, że nie ostatnim. Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za dofinansowanie projektu.

Małgorzata Maik-Ślisińska

ROK SZKOLNY 2016/2017

W dniach od 29 marca do 2 kwietnia 2017 gościliśmy w naszej gminie nauczycieli i uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Dallgow-Doeberitz. Przyjechali oni do Polski, aby razem z dziećmi z Konarzewa i Więckowic poznawać przyrodnicze walory Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. W trzydniowym, wspólnym wyjeździe do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie wzięło udział łącznie 43 dzieci oraz 5 nauczycieli. Co robiliśmy razem?

 

– zwiedziliśmy opactwo w Lądzie, muzeum w Pyzdrach, pałac i park w Ciążeniu,  a w weekend, razem z rodzinami, u których dzieci spały, poznańskie atrakcje – Stary Rynek i muzea,

– przeszliśmy ścieżkę przyrodniczą, na której pracownicy Parku pokazywali i opowiadali nam o okazach fauny i flory występujących na tamtejszych terenach,

– wykonaliśmy prace z gliny, ceramiki i wikliny, pod opieką prawdziwych mistrzów plecionkarstwa i garncarstwa,

– ozdobiliśmy wielkanocne, drewniane zajączki, wykorzystując elementy techniki dekupażu,

– integrowaliśmy się w czasie zabaw i gier przygotowanych przez dzieci i nauczycieli,

– ćwiczyliśmy porozumiewanie się w języku angielskim,

– planowaliśmy naszą przyszłoroczną wyprawę do Niemiec.

Udział w projekcie był bezpłatny dla wszystkich uczestników dzięki wsparciu otrzymanemu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz z Gminy Dopiewo.

Dziękuję wszystkim Rodzinom goszczącym u siebie dzieci oraz moim koleżankom za pomoc w organizacji projektu.

Małgorzata Maik-Ślisińska

W projekcie w tym roku uczestniczyli:

Felix Koch, Stefano Pepe Giehl, Wojciech Kaźmierczak, Jakub Kaźmierczak, Laura-Jade Rots, Anna-Lena Kindinger, Antonina Ingarowicz, Małgorzata Ingarowicz, Greta Stiller, Christopher Petschnig, Małgosia Pacholska, Kacper Pacholski, Nina Raab, Ola Hausa, Leandro Wiets, Mateusz Karmowski, Julia Hermant, Pola Wojtasz, Michalina Wojtasz, Michael Kuttner, Michał Kaus, Simon Teres, Paweł Urbaniak, Julius Pulverriter, Olek Skorczyk, Nikas Maier, Wojtek Płotkowiak, Julian Koch, Michał Bartczak, Linus Wettach, Szymon Nowak, Nick Ritter, Damian Włóka, Zuzanna Grzybowska, Alicja Ślisińska, Nadia Wollnik, Maria Miś, Nela tom Worden, Ola Gajewska, Madlin Krodel, Martyna Nowak, Fabienne Stangenberg, Antonina Michalak, Urszula Perz, Barbara Tomkowiak, Sylvia Goerz, Karsta Chaplar.

Skip to content