Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 |

Klimada 2.0

Klimada 2.0 to ekologiczny projekt, w którym uczestniczyły klasy 5-8. Uczniowie brali udział w lekcji, której tematem były zmiany klimatu. Dyskutowali, jak je dostrzec, zmierzyć, co jest ich przyczyną, jak wpływać na ich ograniczenie. Podczas zajęć wykorzystaliśmy zestaw demonstracyjno- doświadczalny, który szkoła otrzymała od NASK i IOŚ-PIB. W zestawie, jak widać na zdjęciach były 2 słoje. W jednym stworzyliśmy środowisko zanieczyszczone smogiem. Promiennik zastępował słońce a termometry wskazywały temperaturę wewnątrz naczyń. Nawet następnego dnia w słoju ze smogiem termometr wskazywał wyższą temperaturę, co udowodniło, że zanieczyszczenia emitowane do atmosfery podczas spalania paliw kopalnianych, przyczyniają się do ocieplenia klimatu. Warto więc pomyśleć o OZE, by chronić naszą planetę i nasze zdrowie.