Wtorek, 16 kwietnia 2024 |

Klimat na czytanie – relacja z Nocy Bibliotek

W tym roku podczas realizacji zadań Nocy bibliotek skupiliśmy się na Reuse. Staraliśmy się przybliżyć postawę, w której używamy ponownie, dajemy drugie życie przedmiotom wytworzonym w zgodzie z ochroną środowiska.

Nasze działania odbywały się 9 października w godzinach 8.00 – 13.00.

Bezpośrednio przed wydarzeniem uczniowie wraz z opiekunem i współpracującymi nauczycielami przygotowali cztery stanowiska, które ze względów epidemicznych zostały rozstawione na korytarzach szkoły. Stoiska obrazowały: Klimat arktyczny, klimat zwrotnikowy, klimat pustynny i Ziemię ( z ukazaną degradacją środowiska).

Przy każdym z nich, odpowiednio udekorowanym, znajdowały się stoliki – półki z tematycznymi książkami. Uczniowie zaangażowani w przygotowanie działań przeprowadzali krótkie zajęcia zakończone grami lub quizami (niektóre online).

Biletem wstępu na wydarzenie było przyniesienie zużytych baterii oraz/ lub nakrętek po napojach, które zostały przekazane na cel charytatywny.

W czasie trwania przygotowania do akcji (tydzień poprzedzający wydarzenie) został ogłoszony konkurs na pracę plastyczną pt.: „Co ja mogę zrobić dla klimatu”? W dniu Nocy Bibliotek przygotowane i dostarczone prace zostały zawieszone w galerii prac.

W holu szkoły, tuż przy wejściu postawiono „Drzewo cytatów”, na którym wszyscy uczniowie mogli umieszczać swój cytat pochodzący z ulubionej książki (zapisane na papierze z recyklingu).

Ogłoszono również konkurs na wykonanie zdjęcia przedstawiającego wspólne, rodzinne oglądanie filmu.  Nadesłane zdjęcia zostały nagrodzone „torbą bumerangiem” z niespodzianką.

Na zakończenie całodziennej akcji zostało zasadzone drzewko, prezent od współpracującej z nami szkoły.

W ramach realizacji zadań nawiązałam współpracę z Biblioteką Gminną i Centrum Kultury w Dopiewie, która przekazała dla uczniów gadżety, “torby bumerangi” oraz udostępniła swój bogaty księgozbiór na zorganizowanie “półek z książkami”. Natomiast współpraca ze Szkolna Biblioteką w Chomęcicach zaowocowała wymianą spisów publikacji zamieszczonych na ekologicznych półkach z książkami oraz drzewkiem, które zostało posadzone przy szkole i ma nam przypominać o zachodzących zmianach klimatycznych i potrzebie dbania o środowisko.

Biblioteka otrzymała duże wsparcie ze strony Rady Rodziców oraz Biblioteki Gminnej i Centrum Kultury w Dopiewie, a owocem tej współpracy było zakupienie niespodzianek dla uczniów oraz utworzenie półki w bibliotece na torby bumerangi”.

Link do filmu z wydarzenia – tutaj