Środa, 08 maja 2024 |

Lekcja chemii prowadzona przez ucznia

Podczas lekcji chemii uczeń klasy VIII B Julian Wiliński zaprezentował klasie doświadczenie polegające na krystalizacji uwodnionego siarczanu (VI) miedzi (II), CuSO4.

Chemicznie proces tworzenia kryształów to krystalizacja, czyli tworzenie się uporządkowanej struktury (kryształu) z cieczy lub ciała stałego o nieuporządkowanej strukturze. Najczęściej spotykanym typem krystalizacji jest krystalizacja z fazy ciekłej. Najogólniej proces ten możemy podzielić na dwa etapy: tworzenie się zarodków oraz wzrost kryształu.

Julian od ponad roku testował różne sposoby krystalizacji substancji. Szukał przepisu dającego szybki efekt i okazałe kryształy. Lekcja była niezwykle ciekawa, a wyhodowane kryształy bardzo efektowne. Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych.

Zdjęcia – tutaj

Zdjęcie przedstawia ucznia prowadzącego pokaz w czasie lekcji chemii. Uczeń jest ubrany w fartuch i stoi przy stole demonstracyjnym.