Piątek, 19 kwietnia 2024 |

Projekt „Czytam z klasą” wystartował w I B

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Czytam z klasą czyli lekturki spod chmurki”, do którego przyłączyła się klasa Ib, składa się z trzech modułów. Uczniowie mają za sobą pierwszy z nich – Fikuśne lekturki spod chmurki i z niecierpliwością czekają na kolejne.

Każdy z modułów ma przygotowane inne zadania dla dzieci. Wszystko po to, by młode pokolenie nie omijało książek szerokim łukiem. Założeniem wprowadzonej innowacji pedagogicznej jest rozwijanie aktywności czytelniczej oraz rozbudzenie u dzieci ciekawości literackiej.

Wszystko zaczęło się od filmu wprowadzającego do projektu, po obejrzeniu którego uczniowie wykonali swoje Czytusie – to nowi mieszkańcy kącika czytelniczego utworzonego do projektu. Kolejnym etapem było ozdobienie pierwszych stron Lekturników.

A później…….

….później się zaczęło!

Wybór „fikuśnej lekturki” padł niemalże jednogłośnie na „Niesamowite przygody 10 skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Z ogromnym zaciekawieniem uczniowie słuchali czytanych im przygód. Pragniemy w tym miejscu podziękować nauczycielom, którzy zaangażowali się w realizację naszego projektu i zechcieli przeczytać pierwszakom kolejne rozdziały. Podczas realizacji pierwszego modułu udało się nam zrealizować zdecydowanie więcej zadań, niż było wymagane, ale pomysły na kolejne same się nasuwały.

1. Uczniowie wykonali polecenia z lekturnika, gdzie jednym z nim było zaprojektowanie gry edukacyjnej na tablet dot. czytanej lektury.
  2. Został przygotowany plakat zachęcający do przeczytania lektury.
  3. Pierwszaki zrobiły piękne zakładki do książek, nawiązujące do „Niesamowitych przygód…”
  4. Ib stworzyła dziurę, którą skarpetki bez pary, wymykają się ku nowym przygodom
  5. Najmłodsi podopieczni szkoły, przy wsparciu rodziców, wzięli udział w akcji charytatywnej, dzięki której szkolna choinka miała zdecydowanie więcej skarpet do przekazania potrzebującym.

Kolejny moduł Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Czytam z klasą” przed naszymi milusińskimi – tym razem przeniesiemy się do świata zwierząt, bo czekają nas „Zwierzęce lekturki spod chmurki”.

Kamila Kurasz

Potwierdzenie