Wtorek, 23 kwietnia 2024 |

Uczymy się udzielać pierwszej pomocy

Po raz kolejny uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez zaprzyjaźnionego ze szkołą ratownika medycznego – pana Tomasza Przysieckiego – tatę Rafała.

Głównym celem spotkania było przekazanie młodzieży informacji na temat zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

Po utrwaleniu numerów alarmowych uczniowie przypomnieli sobie, jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej, jak postąpić w przypadku, gdy osoba ranna jest przytomna, a jak, gdy jest nieprzytomna. Po zaprezentowaniu właściwego zachowania wobec poszkodowanego, uczniowie mieli możliwość przećwiczenia tych czynności na fantomie oraz na koledze/koleżance pod czujnym okiem ratownika. Wiedzą już, jak ułożyć  poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, a także kiedy i jak wykonać masaż serca. Ważnym elementem spotkania było utrwalenie, jak ważne jest również nasze bezpieczeństwo podczas udzielania pomocy innym oraz kiedy możemy przerwać udzielanie takiej  pomocy.

Mamy nadzieję, że nikt nie znajdzie się w sytuacji potrzeby udzielania takiej pomocy. Jesteśmy  jednak świadomi, że przygotowanie do niesienia pomocy innym jest bardzo ważne i każdemu z nas takie umiejętności mogą być niezbędne, by uratować czyjeś życie.

Serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi Przysieckiemu za przeprowadzenie warsztatów oraz uwrażliwienie na potrzebę reagowania w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Zdjęcia w galerii przedstawiają uczniów i pana Przysieckiego w trakcie szkolenia.