Piątek, 19 kwietnia 2024 |

Warsztaty z ratownikiem medycznym

19 kwietnia uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonych przez ratownika medycznego, pana Tomasz Przysieckiego, tatę Rafała z klasy VI. Dzieci poznały specyfikę pracy ratownika medycznego.
Podczas zajęć dzieci ćwiczyły, jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która potrzebuje pomocy. Pan ratownik przypomniał, jak wezwać pomoc w razie wypadku (wszyscy doskonale znają numery alarmowe), jak ocenić stan poszkodowanego. Dzieci ćwiczyły prawidłowe ułożenie osoby w pozycji bezpiecznej. Pan Tomasz zwrócił uwagę na zmiany, jakie zostały wprowadzone przez Europejską Radę Resuscytacji. W związku tym, że osoba, której pomagamy, może być zarażona wirusem SARS-CoV-2, rezygnujemy z oddechów ratunkowych, nie stosujemy metody usta-usta, uciskamy natomiast klatkę piersiową. Ratownik podkreślił też, jak ważne jest zadbanie o własne bezpieczeństwo podczas udzielania pomocy poszkodowanemu, a także kiedy możemy zaprzestać udzielania tej pomocy.
Uczniowie potrafią rozpoznać, czy poszkodowany oddycha, wezwać pomoc, ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, wykonać masaż serca.
Musimy pamiętać, by nie stać obojętnie, kiedy widzimy wypadek, osobę poszkodowaną. Każdy z nas ma obowiązek nieść pomoc w miarę swoich możliwości.
Bardzo serdecznie dziękujemy panu Tomaszowi Przysieckiemu za profesjonalne przeszkolenie naszych uczniów. Zapraszamy do nas znowu za rok!

Zdjęcia w galerii przedstawiają pana Przysieckiego demonstrującego uczniom z różnych klas zasady udzielania pierwszej pomocy.